Rozwj gospodarczy i turystyka

W dzisiejszych czasach turystyka ma dla Polski coraz większe znaczenie. Zespł Projektu OLZA zdaje sobie sprawę ze znaczenia turystyki dla rozwoju terenw objętych projektem. Wierzymy, że poszukiwanie i zagospodarowywanie surowcw mineralnych na tym obszarze może przebiegać w zgodzie z rozwojem turystycznym regionu, a nawet - stanowić duże wzmocnienie dla funkcjonowanie ruchu turystycznego. Rżnorodne zagospodarowywanie surowcw mineralnych może w istotny sposb wspomagać rozwj regionu i całej wsplnoty lokalnej.

Wydobycie surowcw stanowi znaczące źrdło dochodu dla regionu, w postaci podatkw i opłat koncesyjnych. Umożliwiają one władzom lokalnym stworzenie i poprawę infrastruktury oraz usług publicznych, co jest niezwykle istotne dla efektywnego funkcjonowania przemysłu turystycznego. Dla przykładu, w Polsce 60% opłat koncesyjnych i grniczych opłat licencyjnych trafia bezpośrednio do budżetu gminy, w na ktrej terenie mieści się dana kopalnia. Stworzenie dobrze opłacanych miejsc pracy przynosi korzyści społecznościom lokalnym za pośrednictwem wpływw z tytułu podatkw dochodowych, a także dzięki wyższej konsumpcji dbr i usług, czy poprzez poprawę zabudowy mieszkalnej w okolicy. Dodatkowo osoby o wyższych dochodach, uzyskiwanych z dobrze opłacanej pracy, częściej wypoczywają i korzystają z obiektw rekreacyjnych w najbliższej okolicy.

W niektrych przypadkach, już sama budowa kopalni staje się atrakcją turystyczną. Doskonałym przykładem jest słynna Kopalnia Soli w Wieliczce, ktra działała przez 700 lat i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia była znaczącym źrdłem bogactwa kraju przez cały okres swojej działalności aż do roku 1996. Teraz także generuje wpływy do budżetu lokalnego i państwowego, będąc jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych dla milionw turystw, odwiedzających kopalnię każdego roku.

Na całym świecie łatwo znaleźć jeszcze wiele podobnych przykładw wykorzystania istnienia kopalni dla rozwoju ruchu turystycznego. W Kanadzie grnictwo zawsze było ważnym elementem składowym lokalnego i krajowego bogactwa. Wiele społeczności wykorzystało majątek wygenerowany przez przemysł wydobywczy jako okazję do rozwinięcia turystyki. Na przykład miasto Kimberly w Kolumbii Brytyjskiej było siedzibą Kopalni Sullivan -- jednej z największych na świecie podziemnych kopalni rudy cynku i ołowiu, ktra działała przez 85 lat. Firma zarządzająca Kopalnią Sullivan wspłpracowała ze społecznością miasta Kimberly, przy opracowaniu i wdrażaniu strategii, ktrej celem podstawowym było nadanie miastu charakteru ośrodka turystycznego. Poza wygenerowaniem dużych dochodw dla miasta, firma wspierała społeczność lokalną nie tylko pod względem finansowym, ale rwnież technicznym i infrastrukturalnym. Kimberly jest obecnie miejscem o dużym znaczeniu turystycznym i rekreacyjnym w skali kraju. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak miasto Kimberly skorzystało z grnictwa i z pomocą firmy Cominco rozwinęło świetnie prosperujący przemysł turystyczny, zapraszamy na stronę: http://www.investkimberley.com/headline_profile.htm.

Nowoczesne poszukiwanie oraz zagospodarowywanie surowcw mineralnych może odbywać się w sposb chroniący środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe kraju. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego podejścia do zakończenia działalności kopalni i rekultywacji terenu, grnictwo jest obecnie postrzegane jako tymczasowa eksploatacja. Priorytetem dla Projektu OLZA jest wspłpraca z lokalnym społeczeństwem i wspieranie realizacji celw zrwnoważonego rozwoju, ochrony środowiska naturalnego i postępu gospodarczego regionu.