Aktualności

 
29 września 2012

X Festiwal "Porębskich Prażonek"

Rathdowney Polska przywiązuje bardzo dużą wagę do zwyczajów i tradycji społeczności powiatu zawierciańskiego i chętnie angażuje się w ich promowanie. Stąd nasze wsparcie dla Światowego Festiwalu Prażonek, który po raz X odbył się 29 września na terenie Amfiteatru w Porębie.

   


Prażonki, to nie tylko zwyczaj o charakterze kulinarnym, lecz zjawisko towarzyskie, kulturowe, forma spędzania wolnego czasu i wspólnego biesiadowania. Tradycja prażonek sięga ponad 200 lat. Znana jest na Śląsku oraz poza granicami województwa, a nawet kraju.
Jubileuszowo, także w tym roku Burmistrz Miasta Marek Śliwa uroczyście otworzył imprezę i wraz z zaproszonymi gośćmi zapalił ognisko pod dwoma największymi na świecie kociołkami. Prażenie dwóch wielkich, żeliwnych kotłów to każdego roku główna atrakcja biesiady. W tym roku każdy kocioł mieścił: 160 kg ziemniaków, 25 kg kiełbasy, 15 kg boczku, 20 kg cebuli -- przyprawionych solą i pieprzem. Wydano ponad 1000 porcji.
Jak co roku, sami mieszkańcy miasta także przygotowali wiele kociołków, które wzięły udział w konkursie na najlepiej upieczone prażonki. Komisja najwyżej oceniła prażonki przygotowane przez pracowników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
Imprezę uświetniły występy artystyczne zespołów MOK, Męskiej Grupy Śpiewaczej z Żelisławic, kapeli góralskiej "Krześni" z Cisa k/ Żywca i zespołu muzycznego z partnerskiego miasta Kistelec.
Podczas festiwalu nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla dzieci, na które czekały karuzele, zjeżdżalnie czy dmuchane zamki. Zainteresowani mogli również obejrzeć pokaz wytopu żelaza w dymarkach, przygotowany przez Klub Pasjonatów Historii Lokalnej z MOK oraz Adama Bakalarczyka z Towarzystwa Jurajskiego.